• Adres

    Fahrettin Kerim Gökay Cad.
    No:206, Kadıköy/İstanbul

  • Telefon

    (0216) 565 14 87

Nakliyat Sigortası

Nakliyat Sigortası Nedir?

Nakliyat Sigortası Nedir?Nakliyat Sigortası Çeşitleri? Nakliyat Sigortası Klozlar Nelerdir?Nakliyat Sigortası Özel Şartları Nelerdir? Nakliyat Sigortası Fiyatları Nelerdir? Emtia(Yük) Sigortası Nedir? (Yük) Sigortası Nasıl Hesaplanır?Emtia Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası Nedir?

Nakliyat sigortası herhangi bir taşınacak ürünün kara, deniz, hava ve demir yoluyla bir yerden başka bir yere nakli sırasında oluşabilecek fiziksel zararlara ve kayıplara karşı belirli şartlar altında güvence altına alındığı sigorta çeşididir. Nakliyat sigortası özel şartlarına göre farklı çeşitlerde bulunabilir; Emtia(Yük) sigortası, Taşıyıcı sorumluluk sigortası, C.M.R sigortası, Kıymet taşıma sigortası vb. gibi çeşitlere ayrılır.

Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası

Türkiye sınırları içerisinde taşımacılık yapan nakliyeci firmaların ve lojistik firmaların, taşıdıkları üçüncü şahıslara ait malları poliçe kapsamındaki bir rizikonun gerçekleşmesi nedeniyle taşınan malların görecekleri zararlardan ötürü nakliyeci firmalara yüklenebilecek yasal sorumluluklar teminat kapsamına alınır. Nakliyeci firmaları ve yük sahiplerini yakından ilgilendiren Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası yükü belirlenen teminatlar ile güvence altına alır, yükünüzü gönül rahatlığı ile naklini gerçekleştirebilirsiniz.

Emtia (Yük) Sigortası

Emtia sigortası ile karayolu, denizyolu havayolu ve demiryolu ile belirlenen noktalar arasında taşınan yükün, taşıma sırasında oluşabilecek zararlara karşı teminat sağlayıp güvence altına alır. Hukuken zorunlu bir sigorta değildir. Ancak yükün yolculuğunda başına gelebilecek birçok tehlike olduğundan günümüz ticari hayatta firmaların aldığı tedbirler neticesinde poliçenin yaptırılması neredeyse zorunlu haşe getirilmiştir. Emtia sigortasını yükü taşıyan, yükün alıcısı, yükün satıcısı veya bu yükle ticari ilişkisi olan herkes yaptırabilir. Emtia (yük) sigorta poliçesinde, sadece yük bedelini değil, navlun, sigorta ücreti, öngörülen kar vb. gibi bazı gider kalemlerini de sigortalatabilme imkanı özel şartlar neticesinde sunmaktadır. Emtia(Yük) Sigortarı için yaygın olarak kullanılan 3 Teminat vardır. Geniş teminat, Dar Teminat, Tam Ziya(Ödeme).

Geniş Teminat

Tüm rizikolar olarak da bilinen bu teminat aşağıda belirtilen özel şart niteliğindeki istisnalar haricindeki tüm riskler teminat altına alınır.

Institute Cargo Clauses (A)
Institute Cargo Clauses (Air)

Dar Teminat

Malın tam ziya ile tamamen zarar görmesi riskine ilave olarak, taşıyan aracın yapacağı kazaya bağlı olarak (çarpma, çarpışma, devrilme, yangın) kısmi zararlar da teminat altına alınmaktadır. Bu teminat için aşağıda belirtilen özel şartlar uygulanmaktadır.

Denizyolunda Institute Cargo Clauses (C)
Karayolunda Kamyon Klozu
Demiryolunda Demiryolu Klozu

Tam Ziya Pert Nedir?

Tam Zıya Klozu malın ve taşıma aracının tüm değerini(tamamının ziyaı) yitirecek şekilde tamamen zarar görmesi halinde sigortalı yükün tamamen değerini (ziyaını) temin eder.

Detaylar için Bize Ulaşın

SAYFAMIZLA İLGİLİ DİĞER DİKKAT ÇEKEN BAŞLIKLAR


Ataşehir Nakliyat Sigortası ■ Göztepe Nakliyat Sigortası ■ nakliyat sigortaları hakkında bilgi nedir ■ nakliyat sigortası çeşitleri ■ nakliyat sigortası genel şartları ■ nakliyat sigortası genel şartları ■
Whatsapp Üzerinden Anında Teklif Alın